Sníh na fotovoltaických panelech

Odklízení sněhu z fotovoltaických panelů se může zdát děsivé. Vyšplhat na střechu a odklízet sníh není jednoduchá činnost. Než se pustíte do nerovného boje s přírodou, je důležité zvážit, zda se vyplatí odklízet sníh z fotovoltaických panelů.

Odklízení sněhu z fotovoltaických zařízení je způsob, jak zvýšit množství elektřiny vyrobené zařízením v drsných zimních podmínkách. Fotovoltaická zařízení stejně nemohou efektivně pracovat, když jsou dny tak krátké, a sníh jejich výkon ještě více omezuje. Stojí ale opravdu za to odklízet sníh z fotovoltaických panelů?

Od listopadu do února fotovoltaická zařízení nevyrábějí mnoho elektřiny. Důvodem je slabý sluneční svit a relativně krátké dny. Nepomáhá ani převládající oblačné počasí v tomto období. Navíc mohou být fotovoltaické panely zasypány sněhem, který je těsně izoluje od světla, jak píše web Energy.

Odklízení sněhu z fotovoltaických panelů

Pro zodpovězení otázky, zda se vyplatí odklízet sníh z fotovoltaických panelů, je důležité si uvědomit, kolik energie fotovoltaické zařízení za rok vyrobí. Každý majitel domácí solární elektrárny si může zkontrolovat množství vyrobené energie za dané období a porovnat údaje například za konkrétní měsíce.

Podzimní a zimní období není k fotovoltaickým zařízením příliš přívětivé. V lednu, únoru, listopadu a prosinci se vyrobilo celkem méně energie než v březnu, který koneckonců také není vždy příznivý, pokud jde o povětrnostní podmínky. Celková energie vyrobená v prvním a čtvrtém čtvrtletí letošního roku byla méně než poloviční ve srovnání s druhým a třetím čtvrtletím.

Tato čísla ukazují, že zima není obdobím, kdy by fotovoltaická zařízení mohla pracovat na plný výkon. Odstranění sněhu z nich jistě zlepší jejich výkonnost, ale neočekává se, že by přineslo výraznou změnu v ročním vyúčtování. Stává se, že celý zimní měsíc nám dodá tolik elektřiny, kolik nám dodá několik slunečných letních dnů.

Sníh sám sklouzne

Sníh není pro fotovoltaickou instalaci velkým problémem. Vzhledem k tomu, jak fotovoltaika funguje, může tento panel poměrně rychle sám sklouznout z panelů.

„V případě sněhu se záření dostane k modulu jen částečně. K výrobě energie dochází, ale ne ve velkém množství. Pokud začne sníh klouzat, diody přeruší jednotlivé obvody, což způsobí, že se část energie dopadající na modul přemění na teplo, v důsledku čehož začne sníh poměrně rychle klouzat z povrchu modulu, a to tím rychleji, čím větší je úhel sklonu. Sníh obecně nemá tendenci zůstávat na fotovoltaických modulech dlouho,“ vysvětluje Patrik Gába, odborník na fotovoltaickou instalaci.

zdroj: odkaz zde