Fotovoltaika na balkonech. Německo začalo revoluci.

Fotovoltaika na balkonech je jednou z možností, jak ušetřit spotřebu energie ve městech. Zatím se nejedná o běžnou záležitost, ale tento koncept získává na popularitě. Podle Německa stojí za to ji rozvíjet, jak píše server PV Magazine.

O výhodách vlastní fotovoltaické mikroinstalace se obvykle zmiňují majitelé rodinných domů. Právě ti, kteří mají volný pozemek nebo dostatečnou střešní plochu, se mohou rozhodnout pro tento druh investice a snížit tak náklady na elektřinu. Fotovoltaika v bytových domech je stále vzácná.

Německé sdružení VDE však chce tento typ instalace zpopularizovat. Kromě toho navrhli některé změny, které by investorům umožnily výhodnější instalaci fotovoltaických panelů na balkon. To by přimělo více lidí k výrobě energie ze slunečního světla.

V současné době lze v Německu na balkon instalovat panely o výkonu 600 wattů. Sdružení VDE požaduje zvýšení této hodnoty na 800 W. Tento práh existuje v různých zemích Evropy a je považován za takový, který nebude mít nepříznivý vliv na provoz elektrické sítě.

Další otázkou je usnadnění přístupu k tomuto typu zařízení. Německý svaz doporučuje, aby instalaci prováděl kvalifikovaný elektrikář, ale zároveň by si přál, aby existovala i jiná možnost. Záměrem je umožnit připojení mikroinstalace k síti prostřednictvím zástrčky Schuko, aby mohla fungovat jako řešení plug and play.

Němci se stále častěji rozhodují pro fotovoltaiku na balkonech. Nedávno jsme informovali o tom, že obyvatelé vybraných měst mohou počítat s dotacemi, které tento typ fotovoltaické mikroinstalace symbolicky uhradí.

Instalace fotovoltaických systémů na bytové domy může být výhodnou investicí. Očekává se, že dotace budou činit až 50 %, takže doba návratnosti se může výrazně zkrátit.

zdroj: pv-magazine.com, techsvet.cz